Általános Szerződési Feltételek
Alvállalkozók részére

A VILEAL Korlátolt Felelősségű Társaság (székhely: 9023 Győr, Kodály Zoltán utca 45. 5. em. 3. a, cégjegyzékszám: 08-09-032784, adószám: 29038798-2-08) a jelen dokumentumban meghatározott szolgáltatások vonatkozásában alkalmazandó általános szerződési feltételeit (a továbbiakban: ÁSZF) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:77 § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően az alábbiak szerint állapítja meg. A jelen ÁSZF alkalmazási köre:
A VILEAL Kft. és az alvállalkozó fuvarozók közötti jogviszony, a fuvarozási feladatok ellátásával kapcsolatos szabályait tartalmazza.

1. Értelmező rendelkezések

Fővállalkozó: VILEAL Korlátolt Felelősségű Társaság (székhely: 9023 Győr, Kodály Zoltán utca 45. 5. em. 3. a, cégjegyzékszám: 08-09-032784, adószám: 29038798-2-08)
Elérhetőség:
Írásos kapcsolattartás esetén: levelezési cím: 9023 Győr, Kodály Zoltán utca 45. 5. em. 3. a
e-mail cím: viktor.leal@vileal.hu
Telefonos kapcsolattartás esetén:
Telefonszám: +36 70/323-6997
Alvállalkozó: olyan jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy természetes személy, akitől vagy amitől a Fővállalkozó a CMR rendelet vagy a Kormányrendelet hatálya alá tartozó munka elvégzését rendelte meg.
Fuvar, Fuvarfeladat: A VILEAL Korlátolt Felelősségű Társaság által megrendelt fuvar
Fuvarmegbízás: A jelen okiratban foglalt fuvarfeladat ellátásra irányuló megrendelés

2. Fuvarmegbízás

2.1.A Fővállalkozó által felvállalt belföldi és nemzetközi szállítmányozási (fuvarozás, rakodás, okmányolás) munkákat a Fővállalkozó megbízásából az Alvállalkozó a kapott instrukciók (diszpozíció) alapján, a megállapodott határidőre és fuvardíjon elvégzi. A megállapodott fuvardíj tartalmazza a
szállítási viszonylatra vonatkozó útdíj költségeket.
2.2. Megbízást a Fővállalkozó az Alvállalkozó részére írásban vagy szóban (telefonon) adhat. Az Alvállalkozó a fuvarmegbízásra irányuló megrendelés elfogadását köteles visszaigazolni elsősorban írásban, vagy a szóban adott megbízást szintén szóban igazolhatja vissza. Elfogadásnak minősül, az is, ha az Alvállalkozó megkezdi a teljesítést. Felek a konkrét megbízás tárgyában külön szerződést kötnek, mely a megbízás elfogadásával jön létre, és melyet a felek a megbízás paramétereivel írnak alá. Ha a megbízást az Alvállalkozó elfogadta, akkor azt köteles végrehajtani, kötbér terhe mellett.
2.3. Alvállalkozó az árufuvarozás során kizárólag a Fővállalkozótól kapott utasítások alapján járhat el, harmadik személytől sem az árufuvarozás megkezdése előtt, vagy folyamata alatt utasítást nem fogadhat el.
2.4. Alvállalkozó a munkát, vagy annak egy részét akkor adhatja tovább alvállalkozásba, ha azt már előzetesen közölte, és Fővállalkozó elfogadta. Nem bejelentett, és nem elfogadott alvállalkozó alkalmazásakor Fővállalkozó a Szerződést azonnali hatállyal, szerződésszerűen felmondhatja. Az
Alvállalkozó a megbízottja vagy további alvállalkozója munkájáért, illetve minden esetleges mulasztásáért, szabálytalanságáért a Fővállalkozóval szemben úgy felel, mintha azt maga követte volna el.

3. Általános rendelkezések:

3.1. A megbízás alapján az Alvállalkozó a megbeszélt időben, tömített, tiszta, ép rakfelületű, ponyvázatú tehergépkocsival áll ki fuvarozásra.
3.2. Fővállalkozó kérésére az Alvállalkozó, az EU rendelkezésekkel összhangban, köteles még a fuvarozás megkezdése előtt írásbeli nyilatkozatot (Tisztasági Nyilatkozat) adni arról, hogy a fuvarozásra kiállított fuvareszköz(ök) az adott fuvarozást megelőzően milyen áru(ka)t fuvarozott.
3.3. Alvállalkozó a fuvarozást csak tiszta és szükség esetén fertőtlenített gépjárművel kezdheti meg.
3.4. Alvállalkozónak rendelkeznie kell az árufuvarozáshoz szükséges hatósági engedélyekkel és biztosításokkal (többek között közösségi- és belföldi fuvarozói engedély, fuvarozói felelősség biztosítás, CMR biztosítás).
3.5. Alvállalkozó a fel- és lerakóhely (gyártelep, kikötő stb.) Munka-, Tűz és Környezetvédelmi feltételrendszerét maradéktalanul betartja (pl. védősisakot kötelezően viseli). Ezek be nem tartásából eredő károkért teljes körű felelősség terheli.
3.6. Alvállalkozó az esetleges akadályoztatásáról vagy a tehergépkocsi meghibásodásáról azonnal köteles tájékoztatni a Fővállalkozót, hogy az még időben intézkedni tudjon az autó pótlásáról. Ha a tájékoztatás elmarad, vagy késik, az ebből származó többletköltségek az Alvállalkozót terhelik (mint például kötbér), amennyiben az a Feladó részéről igazolhatóan kiszámlázásra kerül Fővállalkozó részére. Ebben az esetben Fővállalkozó leszámlázza Alvállalkozó felé a részére kiterhelt kötbér összegét és beszámítja az Alvállalkozó számlájába. Alvállalkozó a beszámításhoz a megbízás elfogadásával hozzájárul.
3.7. Az Alvállalkozó betartja, illetve alkalmazottaival betartatja a gépjárművezetők munka- és pihenőidejének kiadásáról szóló szabályokat (AETR) és a fuvarfeladatra szóló megbízást úgy fogadja el, hogy ezáltal a fuvarfeladat teljesíthető legyen. Köteles a vonatkozó, hatályos jogszabályok szerint végezni a munkáját. Fuvarozónak, mint munkáltatónak, kötelessége valamennyi, a munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó jogszabályi előírást megtartani.

4. Az Alvállalkozó felelőssége az áruért:

4.1. A platón az árutól idegen anyag nem lehet.
4.2. A tehergépkocsit úgy kell leponyvázni, hogy az áruban az időjárás kárt ne tehessen.
4.3. Alvállalkozó, illetve annak alkalmazottja, megbízottja köteles az áru berakodásánál és mérlegelésénél jelen lenni, köteles ellenőrizni többek között a rakodás szabályosságát, a rakomány súlyát, rögzítését. Amennyiben hibát, hiányosságot talál, köteles annak elhárítását kérni, amennyiben erre nem kerül megfelelő módon sor, köteles erről a Fővállalkozót haladéktalanul értesíteni. Ha a fel és lerakodásnál az Alvállalkozó, illetve annak képviselője nem lehet jelen, ennek tényét köteles a fuvarokmányon feltüntetni, és azt a rakodó helyen leigazoltatni. Ilyen igazolás nélkül úgy tekintendő, hogy a rakodásnál jelen volt, és a rakodás, rögzítés szabályosságát minden tekintetben ellenőrizte. A felrakodott árut ténylegesen ellenőrizni kell, ezt követően az Alvállalkozó, illetve a nevében eljáró személy (gépkocsi vezető) nem hagyhatja magára a gépjárművet.
4.4. Alvállalkozó teljes körű felelősséggel tartozik a fuvarozás során bekövetkező áruelveszésért, megsemmisülésért, értékcsökkenéssel járó minőségromlásért (pl. szennyeződés), ezért Alvállalkozó köteles ezekben az esetekben az áru teljes értékét, illetve az értékcsökkenést teljes körűen megtéríteni Fővállalkozó részére. Fővállalkozó a kárról a hatályos jogszabályoknak megfelelő kárszámlát állít ki, amit a nála lévő alvállalkozói számlába jogosult beszámítani, fedezet hiánya esetén Alvállalkozónak továbbszámlázni, amihez Alvállalkozó a megbízás elfogadásával hozzájárul. Alvállalkozó elfogadja, hogy a felek áruelveszésnek tekintik az áru téves helyre történő lerakása esetét is, amennyiben az áru a megbízásban meghatározott teljesítési határidőt követő 30 napon belül sem kerül kiszolgáltatásra a fuvarmegbízás szerinti címzett részére. Alvállalkozó elfogadja, hogy az áruelveszés esetén az áru teljes értékéig terjedő kártérítéssel tartozik Fővállalkozó felé.
4.5. Túlsúlyos vagy tengely-, illetve tengelycsoport túlsúlyos járművel való közlekedésből adódó bírságok, hatósági marasztalások, kitiltások, eseti büntetések, károk teljes körűen Alvállalkozót terhelik.
4.6. Amennyiben a feladó a termék átadását követően észleli a szállító jármű túlsúlyát, a felrakóhely elhagyását megtilthatja.
4.7. Amennyiben a gépkocsivezető észleli a túlsúlyt, és a felrakóhely nem hajlandó kikönnyíteni a kamiont, azonnal köteles erről értesíteni a Fővállalkozót, és a telepet annak utasításáig nem hagyhatja el.
4.8. Az Alvállalkozó mindennemű áruszennyeződést köteles jelezni – akár a rakodást is felfüggesztve – a Fővállalkozónak, annak intézkedését várva.
4.9. Az üres-tele mérlegeléseknél kellő körültekintéssel ellenőrzi és elősegíti a mérlegelések pontosságát. Amennyiben az általa ismert önsúlyhoz és a rakott súlyhoz képest nagyobb eltérést tapasztal, úgy a mérlegelést megismételteti. Ha az ismételt mérlegelés is eltér a korábbi mérési
eredményektől, úgy az áru kiszolgáltatását nem kezdheti el, és jelenteni köteles a Fővállalkozó felé.
4.10. Amennyiben az áru átadásakor az átvevő minőségi kifogásokkal él, a problémát azonnal jelzi a Fővállalkozónak, még a jegyzőkönyv aláírása előtt. Alvállalkozó köteles az áru átvétele során az okmányon/megbízáson szereplő ténylegesen felrakodásra került áru mennyiségét ellenőrizni. Szükség esetén a gépkocsivezető köteles a CMR fuvarlevél 18. rovatába fenntartásait bejegyezni, belföldi
szállítás esetén a fuvarlevél erre alkalmas rovatába.
4.11. Amennyiben egy-egy felrakóhelyen mérlegelés nélkül akarják az árut kiadni, illetve a járművet elbocsátani, úgy azt elindulás előtt jelezni köteles a Fővállalkozó felé, és annak a mérlegelésre vonatkozó intézkedését végrehajtja.
4.12. Árueltulajdonítás, az áru minőségi cseréje vagy minőségének megváltoztatása esetén a Fővállalkozónak jogában áll az Alvállalkozó felé a káresemény költségeiről (az áru értéke, áruérték különbözet stb.) számlát kiállítani, és azt a nála lévő alvállalkozói számlába beszámítani, fedezet hiánya esetén Alvállalkozónak tovább számlázni, amihez Alvállalkozó a megbízás elfogadásával hozzájárul.
4.13. Az Alvállalkozó a felmerült súlyeltérésekért teljes körűen jót áll a Fővállalkozó felé.
4.14. Az Alvállalkozó a megbízás elfogadásával hozzájárul ahhoz, hogy a Fővállalkozó által szervezett megbízások során az Alvállalkozó gépjárműveit a Fővállalkozó teljes körűen (okmányok, eszközök stb.) ellenőrizhesse. Az ellenőrzés során a Fővállalkozó jogosult a gépjárművet megállítani, és a menetirányba eső közúti mérlegen ellenőrző mérésnek alávetni, a Fővállalkozó költségére.
4.15. A Fővállalkozó ellenőrzési jogát Megbízottjaira átruházhatja. Megbízottak ez esetben írásos megbízást mutatnak be.
4.16. Alvállalkozó tudomásul veszi, hogy feladót (árutulajdonos) az áru kiszolgáltatásáig, illetőleg addig, amíg a címzett a küldeményt nem birtokolja, megilleti az a jog, hogy a küldeménnyel rendelkezzék. Ebben a jogkörében a küldeményt útközben feltartóztathatja, visszairányíttathatja, más címzettet vagy rendeltetési helyet jelölhet ki. Alvállalkozó köteles haladéktalanul értesíteni Fővállalkozót. Alvállalkozó Fővállalkozó erre vonatkozó utasításait köteles teljesíteni.

5. Az Alvállalkozó felelőssége az áruokmányokkal kapcsolatban:

5.1. Áruátvétel és áruátadás során a tehergépkocsi-vezetőnek jelen kell lennie a rakodásnál (ha lehetséges) és a mérlegelésnél. A rendellenességeket rá kell vezetnie a menetlevélre és le kell igazoltatnia azt az aláírásra jogosult személlyel. A gépkocsivezető olyan árukísérő okmánygarnitúrát fogadjon el a felrakóhelyen, amelyen a bruttó és nettó súly is fel van tüntetve. Ebből egy leigazolt (bélyegzőlenyomat, aláírás, dátum) példányt kell a Fővállalkozónak eljuttatni.
5.2. Amennyiben Alvállalkozónak a fuvarozott árut annak minősége, vagy egyéb ok miatt vissza kell fuvaroznia a felrakó helyre, annak visszavételét kötelező igazoltatnia és rávezetnie a fuvarlevélre és a szállítólevélre is.
5.3. A Fővállalkozó az Alvállalkozót csak leigazolt (bélyegzőlenyomat, aláírás, dátum) okmány benyújtása esetén köteles kártalanítani (érkezési-távozási idő, dátum, üres kiállás, rakodási díj stb.).
5.4. Az Alvállalkozó vagy gépkocsi vezetője köteles a fuvarmegbízáson/CMR-en megadott adatokat, különösen az Átvevő nevét és címét, és a lerakó hely címét ellenőrizni, az árut csak minden adat egyezése esetén rakodhatja le, és elírás tapasztalása esetén erről haladéktalanul Fővállalkozót értesíteni, és az adatok nem egyezése esetén a gépkocsivezető köteles tájékoztatást kérni, és a tájékoztatás elmaradásából eredő esetleges károkat Alvállalkozó köteles viselni. Alvállalkozó elfogadja, hogy minden olyan szerződésszegés, mely a tájékoztatás kérési kötelezettsége, illetve tájékoztatás adási kötelezettsége elmulasztására vezethető vissza, olyan súlyos gondatlansággal elkövetett szerződésszegésnek minősül, mely a szándékossággal egyenértékű, így ilyen szerződésszegésből eredő kár esetén az elévülési idő 3 év. Alvállalkozó elfogadja, hogy ilyen szerződésszegésből keletkezett kár esetén nem hivatkozhat olyan körülményre, mely felelősségét kizárná.
5.5. Alvállalkozó az áruátadásnál leigazoltan átveszi és leigazoltatja a szállítólevelet és a fuvarlevelet is. Ha az áruátvevő nem tud a szállítólevélből egy leigazolt példányt sem átadni, akkor az Alvállalkozó vagy gépkocsivezetője köteles azonnal jelezni Fővállalkozónak, és legalább a fuvarlevelet
leigazoltatni.
5.6. Alvállalkozó köteles az elvégzett munka fuvarokmányait (fuvarlevél, szállítólevél, mérlegjegy stb.) 24 órán belül elektronikus úton (e-mail, fénykép stb.) Fővállalkozó részére megküldeni.
5.7. A Fővállalkozó felé történő számlázáskor a fuvarlevél mellé csatolja a leigazolt szállítólevelet és minden egyéb fuvarhoz tartozó okmány (mérlegjegy, átvételi igazolás stb.). Ha a kísérő okmányokat már előzetesen leadta, vagy elpostázta, akkor elegendő a fuvarlevél másodpéldánya, amely le van igazoltatva.
5.8. Fuvarlevél vezetés: egy fuvarlevélre lehet vezetni az egy megbízóhoz tartozó, ugyanabban a viszonylatban történő, egyfajta áruhoz kapcsolódó fuvarokat. Ettől eltérő esetben minden egyes fuvarról külön fuvarlevelet kell vezetni.
5.9. Üres kiállásra, meghiúsult fuvarra külön fuvarlevelet kell írni és azt leigazoltatni.

6. Az Alvállalkozó EKÁER számmal kapcsolatos nyilvántartásokra vonatkozó előírásai

6.1. Az Alvállalkozó, vagy az Alvállalkozó alkalmazottja a közúti szállítást csak, és kizárólag az adott fuvarhoz kapcsolódó EKAER szám ismeretében kezdheti meg, ha az szükséges az adott áru szállításához (13/2020.(XII.23.) PM rendelet szerint). Ha EKAER köteles a szállítás, akkor fel kell
tüntetni az EKAER számot a fuvarokmányokon (szállítólevélen és fuvarlevélen, CMR-en stb.)
6.2. Amennyiben az Alvállalkozó vagy az alkalmazottja nem kap EKAER számot a fuvar megkezdéséig, azt jelentenie kell a Fővállalkozó felé.
6.3. Az Alvállalkozónak az adott fuvarhoz kapcsolódó EKAER szám ismerete – és annak a menetokmányokon történő rögzítése – mellett az alábbi, az adott fuvarhoz kapcsolódó információkat is ismernie kell:
6.3.1. a fuvarozott termék megnevezését, mennyiségét,
6.3.2. vontató és pótkocsi rendszámát,
6.3.3. az átvétel címét, kirakodás címét,
6.4. Az Alvállalkozó, vagy alkalmazottja a fenti információkat köteles megadni, illetve a menet okmányait és azok kísérő okmányait átadni egy esetleges NAV, vagy más hatósági ellenőrzéskor, az ellenőrző szervnek.
6.5. Ellenőrzéskor a gépkocsivezetőnek helyes és a fuvarozási okmányoknak megfelelő információkat kell adnia, mert az ellenőr ennek alapján ítéli meg, hogy a hallott adatok megegyeznek-e a nyilvántartásban lévőkkel, és ez alapján dönt, hogy szab-e ki büntetést, vagy nem.
6.6. Alvállalkozó azonnal köteles jelezni Fővállalkozónak, ha a fenti információk nem állnak rendelkezésére, vagy nem világosak, esetleg nem értelmezhetőek.
6.7. Fővállalkozó minden olyan anyagi és nem vagyoni kárt és felelősséget áthárít az Alvállalkozóra, amely abból ered, hogy az EKAER számmal kapcsolatos adminisztráció, vagy ellenőrzéskor átadott gépkocsi vezetői nyilatkozat nem szabályos, nincs jól vezetve, vagy részben, esetleg egészben hiányos.

7. Fizetési határidő:

7.1. A fuvarteljesítményt az Alvállalkozó, a teljesítéstől számított 5 napon belül leszámlázza a Fővállalkozó részére. Teljesítésnek minősül a teljesített fuvarok eredeti fuvarokmányainak a Fővállalkozó által történő kézhezvétele. Alvállalkozó jogosult a fuvarokmányok leadási határidejében a
fuvarokmányokkal megküldeni a számlát.
7.2. Alvállalkozó hibás teljesítésére visszavezethetően keletkező kár (pl.: áru elázás, úti hiány, téves lerakodás, stb.) vagy kár okán visszatartott fővállalkozói számla(ák) esetében, az alvállalkozói számla(ák) pénzügyi teljesítése is visszatartásra kerül, a Fővállalkozó Megrendelője által, számlával vagy kárlevéllel igazolt kárösszegének és annak várható többletköltségeinek erejéig, az ügy teljes rendezésének időtartamára, a felelősség tisztázásáig. Továbbá Fővállalkozó az igazolt kár összegének és azok többletköltségeinek erejéig a Fővállalkozónál lévő alvállalkozói számlákból beszámítást végezhet, amihez Alvállalkozó a megbízás elfogadásával hozzájárul. Amennyiben Fővállalkozónál levő még ki nem fizetett és kompenzálható Alvállalkozói számlák összege nem éri el a kár teljes összegét, Fővállalkozó jogosult a kár teljes vagy részösszegét jelen szerződés alapján Alvállalkozónak kiszámlázni, aki 8 naptári napos fizetési határidő figyelembevételével köteles azt megfizetni a Fővállalkozó részére.
7.3. Az alvállalkozói számlák fizetési határideje (külön megállapodás hiányában), BELFÖLDI fuvar esetén a beérkezés dátumától számított 30 naptári nap, NEMZETKÖZI fuvar esetén 60 naptári nap.
7.4. Fővállalkozó az alábbi szolgáltatásokkal segíti Alvállalkozókat:
7.4.1. Fővállalkozó biztosítja a fuvarokkal kapcsolatos rövidebb, vagy azonnali fizetési határidő lehetőségét eseti megállapodás szerint Alvállalkozó kérésének megfelelően, amennyiben Fővállalkozó rendelkezik az ehhez szükséges anyagi feltételekkel.
7.4.2. Fővállalkozó baleseti káresemény esetén segít a kármentésben, felkérésre felveszi a kapcsolatot a hatóságokkal, biztosítóval.
7.4.3. Olyan káresemény (baleset) esetén, amelyben az Alvállalkozó szállítóeszköze megsérült, fizetési határidőn belüli alvállalkozói számla gyors megfizetésével segít a Fővállalkozó az Alvállalkozó likviditását helyreállítani, esetenként a számla benyújtását követően azonnal, ha Fővállalkozó anyagi lehetőségei megengedik.
7.4.4. Fővállalkozó folyamatos kapcsolatot tart a fel – és lerakóhelyekkel, ezen információkat a megfelelő időben Alvállalkozó rendelkezésére bocsájtja.
7.4.5. Fővállalkozó megadja a fuvarozás elvégzéséhez szükséges EKÁER számot (amennyiben kell).
7.5. A számlázás alapja a mindenkori lerakott nettó súly.
7.6. Devizában megadott fuvardíj esetében, az ÁFA összegének kiszámításánál a lerakás napi MNB közép árfolyamot kell alkalmazni.
7.7. Okmánymegküldés rendje, határideje: a fuvarokmányoknak a Fővállalkozó részére történő megküldésének határideje a tényleges fuvarok teljesítését követő 5 nap. A határidő számításánál az okmányok Fővállalkozó által történő kézhezvételének időpontja a mérvadó. Amennyiben a számlázásra kerülő időszak két különböző hónapot takar, az egyes hónapokban végzett szolgáltatások külön számlában szerepeljenek. Amennyiben az alvállalkozói fuvarszámlák és azok mellékletei a fenti határidőben, illetve a magyar ÁFA tv. vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően nem érkeznek meg, akkor Alvállalkozó a késedelmes teljesítés miatt euróban kiállított számla esetében 30 EUR, forintban
kiállított számla esetében 10.000 Ft kötbért köteles fizetni Fővállalkozó részére oly módon, hogy ezen késedelmi kötbér összege levonásra kerül az Alvállalkozó által, Fővállalkozó részére kiállított számla összegéből, amihez Alvállalkozó jelen szerződés aláírásával hozzájárul. Fővállalkozó ezen felül, a késedelemből adódó egyéb kárait, továbbá az ezekhez kapcsolódó járulékos költségeit Alvállalkozó felé – akár peres úton – érvényesíteni fogja.

8. Kifizetések rendje:

8.1. Külön megállapodás hiányában a kifizetések, a Számviteli Törvény értelmében, átutalással történnek az Alvállalkozó számlájára.

9. Alvállalkozó kártalanítása:

9.1. Amennyiben az Alvállalkozó a diszpozíciótól eltérő helyzettel találkozik (pl.: kézi rakodást kell végeznie, vagy áruhiány miatt nem tud teljesen megrakodni) és ez a fuvarlevélen rögzítésre, igazoltatásra kerül, kártalanítás illeti meg az alábbiak szerint:
9.1.1. Kézi rakodás: Alvállalkozó az egyedi megbízás szerinti rakodási díjat számíthat fel
9.1.2. Meghiúsult fuvar esetén a tehergépkocsi futás önköltsége a Fővállalkozó megrendelőjével kötött szerződés tartalma szerint, a felvonulási helytől a felrakóhelyig és vissza. A távolság meghatározására Fővállalkozó útvonaltervező programja által megállapított fuvartáv a mérvadó.
9.1.3. Áruhiány: amennyiben az Alvállalkozó a tehergépkocsit áruhiány miatt nem tudja teljesen megrakni, abban az esetben a Fővállalkozó a fuvardíjat vállalási szerződése szerinti súlyra egészíti ki.
9.1.4. Állásdíj BELFÖLD reláció: Fővállalkozó állásdíjat fizet, amennyiben a Fővállalkozó megrendelőjével kötött szerződés tartalmaz állásdíjat. 3 óra várakozás fekbérmentes, további állásidők kifizetése egyedi megállapodás szerint történik.
9.1.5. Állásdíj NEMZETKÖZI reláció: Fővállalkozó állásdíjat fizet, amennyiben a Fővállalkozó megrendelőjével kötött szerződés tartalmaz állásdíjat. Az első 24 óra állásdíj mentes, azt követően, egyedi egyezség szerint történik. A FÁK, a balkáni országok és Közel-Kelet esetén 48 óra fekbérmentes. Alvállalkozó állásdíjra nem jogosult, ha a fuvareszköz a megbízásban megjelölt fel-, illetve lerakási időponttól eltérő időpontban érkezett a megjelölt helyre. Szombat, vasárnap és ünnepnap, illetve a vámkezelésre való várakozás minden esetben állásdíj mentes. Állásidő igazolása elsődlegesen a Tartózkodási Igazolás kitöltésével, ennek hiányában a CMR fuvarlevélen történik, a bejelentkezési és kijelentkezési időpontok feltüntetésével és annak ellenjegyeztetésével. Amennyiben ezeknek kitöltését vagy aláírását a rakodást végző megtagadja, akkor a gépjármű időponttal ellátott GPS koordinátái a mérvadók. Ezen dokumentumoknak, illetve digitális adatoknak eljuttatása a Fővállalkozó részére az Alvállalkozó feladata, a megbízás teljesítését követően elektronikusan vagy telefaxon 5 munkanapon belül, és eredeti formátumban legfeljebb 8 munkanapon belül.

10. Kártérítés a fővállalkozó irányába:

10.1. Az Alvállalkozó a Fővállalkozó részére a kár teljes értékéig kártérítéssel tartozik az alábbi esetekben:
10.1.1. Az áruban okozott mennyiségi vagy minőségi kár,
10.1.2. Az áru diszpozíciótól eltérő felrakása, leadása miatt keletkezett károkért (megadottól eltérő helyen történő rakodás)
10.1.3. A megbízás végrehajtása során a tehergépkocsival okozott kár (pl. áruszóródás, baleset miatt bekövetkezett árumegsemmisülés),
10.1.4. Áruhiány vagy áru elveszése,
10.1.5. Idegen anyag bekeveredése okozta kár,
10.1.6. Az áru eltulajdonításával okozott kár
10.2. Fővállalkozó Késedelmes kiállás vagy ki nem állás esetén a Feladó által kiszámlázott kötbér összegét Fővállalkozó a nála lévő alvállalkozói számlából jogosult kompenzálni, fedezet hiánya esetén Alvállalkozónak továbbszámlázni, amihez Alvállalkozó jelen szerződés aláírásával hozzájárul. Alvállalkozó ki nem állása esetén Fővállalkozó fedezeti vásárlást gyakorolhat, aminek összegét Fővállalkozó Alvállalkozó számlájába beszámítja, amihez jelen szerződés aláírásával Alvállalkozó hozzájárul.

11. Üzleti titoktartás:

11.1. Alvállalkozó ezen szerződés aláírásával vállalja, hogy az alvállalkozói teljesítés során birtokába kerülő üzleti titkokat, információkat bizalmasan kezeli, harmadik személynek át nem adja (pl.: megrendelő adatai, fuvardíj, fel- és lerakóhelyek, elszállított mennyiség stb.). Alvállalkozó ezen
megállapodás keretében kötelezi magát arra, hogy a Fővállalkozót élve a birtokába jutott adatokkal nem kerüli meg, annak megrendelőjével nem kezdeményez sem ő, sem az ő közreműködésével más együttműködést, és nem hoz létre szerződéses kapcsolatot. Alvállalkozó vállalja, hogy amennyiben ezen kötelezettségét megszegi, Fővállalkozó felé kártérítés fizetését teljesíti a jelen szerződés 11.2. pontjának
tartalma szerint. Felek rögzítik, hogy minden olyan esetet, amikor olyan más fuvarozó, vagy szállítmányozó keresi meg Fővállalkozó megbízóját együttműködés kezdeményezésével, aki, vagy akinek tagja, vezetője Alvállalkozóval akár hozzátartozói, tagi- jogviszonyban, akár üzleti kapcsolatban van, felek jelen bekezdés érvényesíthetőségét vélelmezik.
11.2. Jelen szerződés 11.1. pontjának Alvállalkozó általi megsértése esetén minden egyes esetben 5.000 EUR (azaz ötezer Euro), illetve 5000 EUR-nak megfelelő, aktuális MNB középárfolyammal átszámított HUF összegű szerződésszegési kötbér fizetendő Alvállalkozó által az Fővállalkozó részére. A Fővállalkozó fenntartja a jogot az átalány-kártérítésen felül keletkezett kárának érvényesítésére. A titoktartási kötelezettségnek Alvállalkozó általi legalább gondatlan megszegése esetén Fővállalkozó jogosult azonnali hatállyal felmondani a szerződést, illetve az együttműködést megszűntetni.
11.3. Amennyiben Alvállalkozó a szerződésből eredő kötelezettségei teljesítéséhez jogosan alvállalkozókat vesz igénybe, jelen szerződés rendelkezéseinek megfelelően írásos formában kötelezi őket. A további kötelezettek bevonásáról mindenekelőtt az Fővállalkozót kell haladéktalanul tájékoztatni. Személyes adatok feldolgozásához a Fővállalkozó írásos hozzájárulása szükséges.
11.4. Fővállalkozó a polgári jogi igényeinek érvényesítése mellett azonnali büntetőfeljelentéssel él abban az esetben, amennyiben a titoktartási kötelezettség be nem tartása büntetőjogi tényállást is megvalósít.

12. Adatkezeléshez hozzájárulás

12.1. Alvállalkozó a megbízás elfogadásával hozzájárul az adatkezelési szabályzatban foglaltak szerinti személyes adatok kezeléséhez. Továbbá kötelezettséget vállal arra, hogy a személyes adatkezeléssel érintett munkavállalóját, alvállalkozóját vagy megbízottját tájékoztatja az adatkezelésről.

13. Egyéb rendelkezések

13.1. A Fővállalkozó fenntartja magának a jogot a jelen ÁSZF rendelkezéseinek módosítására.
13.2. A módosítást a VILEAL Kft. honlapján teszi közzé a módosítást megelőző legalább 15 nappal, melyről az állandó üzletfeleit e-mailben is értesíti. Az ÁSZF csak írásban módosítható, az esetleges szokásokon alapuló használati feltételek nem irányadók az írásos ÁSZF ellenében.
13.3. Amennyiben a jelen ÁSZF vagy a szerződés bármely rendelkezése érvénytelennek bizonyulna, nem befolyásolja az ÁSZF vagy a szerződés érvényességét.
13.4. Amennyiben bármelyik fél nem tesz eleget a jelen ÁSZF-ben foglaltaknak és a VILEAL Kft. fővállalkozó nem teszi meg azonnal az ezzel kapcsolatos intézkedéseket, az nem értelmezhető úgy, hogy lemondana bármilyen, a jelen ÁSZF-ből, a szerződésből, jogszabályból eredő jogáról.
13.5. A felek jelen szerződéses jogviszonyából eredő jogvitáik esetére kikötik hatáskörtől függően a Győri Járásbíróság vagy a Győri Törvényszék kizárólagos illetékességét.
13.6. A jelen ÁSZF idegen nyelvre fordítása kapcsán eltérés esetén a magyar nyelvű szövegezés és értelmezés az irányadó.
13.7. Amennyiben felek írásbeli jognyilatkozataikat postai úton továbbítják a másik félnek, a szerződésben megadott levelezési címre történő megküldés esetén a jognyilatkozat feladásától számított 15. napon az irat kézbesítettnek minősül annak átvétele nélkül is, és beállnak a kézbesítés joghatályai. (kézbesítési vélelem)
13.8. Felek kötelesek egymást a jogviszonyt érintő adataikban történő adatok változásáról a változás időpontjától számított 15 napon belül értesíteni. Az értesítés elmaradásából eredő jogkövetkezményeket a mulasztó fél viseli. (pl. kézbesítési vélelem)

14. Irányadó jogszabályok:

A jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben irányadó rendelkezéseket tartalmaznak különösen az alábbi jogszabályok:
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
A közúti árutovábbítási szerződésekről szóló 120/2016. (VI. 7.) Korm. rendelet (Kormányrendelet)
1971. évi 3. törvényerejű rendelet „A Nemzetközi Közúti Árufuvarozási Szerződésről” szóló, Genfben az 1956. évi május hó 19. napján kelt Egyezmény kihirdetéséről (CMR rendelet)